1 июля 2019

Международная научная конференция PIRT-2019

С 1 по 5 июля 2019 г. в Учебно-лабораторном корпусе МГТУ им. Н.Э. Баумана (Рубцовская наб., 2/18) состоится международная научная конференция PIRT-2019 («Физические интерпретации теории относительности-2019»).

Информация о конференции представлена на сайте http://pirt.info/

Конференции PIRT проводятся каждые два года. Первые конференции проходили в лондонском Империал-колледже, а с 2003 года PIRT проводятся в Москве, в МГТУ им. Н.Э. Баумана. Основными направлениями являются: физическая, геометрическая и математическая интерпретация формальной структуры теории относительности, а также изучение вопросов, касающихся различных толкований принятых математических выражении принципа относительности.

На конференции планируют принять участие участники со всего мира – из Великобритании, Индии, Китая, США, Швеции и других стран. Тезисы будут опубликованы в сборнике тезисов конференции «PIRT-2019», избранные статьи будут опубликованы в Journal of Physics: Conference Series (входит в Scopus).

ХХI INTERNATIONAL MEETING

«PHYSICAL INTERPRETATIONS OF RELATIVITY THEORY – 2019»

(PIRT-2019)

There is to be a conference «Physical Interpretations of Relativity Theory-2019 (PIRT-2019)» in the Bauman University between Monday 1st July to Friday 5th July 2019.

All information about conference can be found on the web-site http://www.pirt.info/?lang=eng

The objectives of this conference are the same as those pursued in the Physical Interpretations of Relativity Theory (PIRT) conferences which have been held in Imperial College, London, every two years since 1988. These objectives are the physical, geometrical, and mathematical interpretations of the formal structure of Relativity Theory, and to examine the questions concerning the various interpretations of the accepted mathematical expression of the Relativity Principle.

Participants from all over the world (the UK, India, China, USA, Sweden and other countries) are going to take part in the conference.

Abstracts will be published in the proceedings of abstracts of PIRT-2019, selected papers will be published in the Journal of Physics: Conference Series (which is included in Scopus).