25 мая 2012

С 28 мая по 1 июня 2012  г.  профессор   SUBHASH SINHA (Университет Оборна, Алабама, США)  (AUBURN UNIVERSITY, ALABAMA, USA)  прочитает в МГТУ им. Н.Э.  Баумана  цикл лекций  «ДИНАМИКА НЕЛИНЕЙНЫХ СИСТЕМ». Лекции будут проходить на английском языке.  В ауд. 316  ГУК приглашаются студенты, аспиранты и преподаватели университета.

28 мая, 12:00-13:50, ауд. 316

Lecture – 1:

Introduction to Auburn University, Laboratory Facilities in Dynamics and Vibration, Courses offered in dynamics, vibration and controls area. List of students graduated with Professor Sinha from Nonlinear Systems Research Laboratory.

Historical perspective of Dynamics and Vibration, Problems in engineering, modeling, Nonlinear vs. linear systems, A quick review of linear systems, Examples of some well-known nonlinear systems.

Lecture – 2:

New Science of ‘Chaos’ – A video presentation.

29 мая, 12:00-13:50, ауд. 316

Lecture – 3:

General formulation of nonlinear problems, stability – linear autonomous and time-periodic systems, Linearized analysis in N dimensional autonomous systems, Stability, Phase-Plane analysis, Hartman-Grobman Theorem.

Lecture – 4:

Special second order systems, limit cycles, dynamics, stability. Van der Pol and a chemical oscillator.

30 мая, 12:00-13:50, ауд. 316

Lecture – 5:

Linear equations with periodic coefficients, Lyapunov-Floquét theory. Numeral computations, Systems leading to Mathieu equations, Stability diagram of Mathieu equation with large parametric excitations.

Lecture – 6:

Bifurcation in nonlinear autonomous and parametrically excited systems, Fold, flip, Hopf and Neimark-Sacker (Secondary Hopf) bifurcations. Bifurcation in a 2 DOF system (model of a robot/discretized column), Slider-crank mechanism, Lorenz system. Concept of bifurcation control.

31 мая, 12:00-13:50, ауд. 316

Lecture – 7:

Control of nonlinear/chaotic systems, Local controller design to drive a      chaotic system to a fixed point or a periodic orbit. Examples of Duffing, Rossler and parametrically excited Lorenz systems.

Lecture – 8:

Simplification of dynamical systems I: Normal form theory for autonomous and time-periodic systems. Examples.

01 июня, 12:00-13:50, ауд. 316

Lecture – 9:

Simplification of dynamical systems II: Center manifold theory, Autonomous as well as time-periodic systems, Applications to some real problems arising in analysis and control including a panel flutter problem.

Lecture – 10:

Order Reduction of Nonlinear Systems (including periodic coefficients) for analysis and design of controllers. Examples of nonlinear mechanical systems.

A discussion of possible scientific topics for collaboration.

Dr. Subhash Sinha

Director, Nonlinear Systems Research Laboratory